Błędy, które popełniasz, wykonując notatki z matematyki
Wielu uczniów szkół średnich nie do końca nawet wie, że matematyka to przedmiot, z którego możemy robić takie same notatki jak z biologii czy chemii. Chociaż podczas zajęć przyswajamy na niej znacznie mniej praktycznej wiedzy, to nie oznacza to, że w ogóle jej nie ma. Często właśnie dlatego, że nie robimy żadnych notatek, tak ciężko jest nam przyswoić materiał i w przyszłości poradzić sobie z egzaminami.
Nie zapisujesz niczego słownie
Notatki z matematyki to nie tylko rozwiązywanie zadań, a w każdym razie ich opisywanie nie musi być tylko liczbowe. Pamiętaj, że zapisanie czegoś słownie na matematyce pomoże Ci zapamiętać nie tylko konkretne zasady i prawa, na które możesz powoływać się w czasie rozwiązywania kolejnych przykładów, ale także wytłumaczenie samemu sobie krok po kroku, jak takie zadanie wykonać. Jeśli wiesz, że po lekcjach wpatrywanie się w rozwiązane zadanie zupełnie niczego Ci nie daje, to zacznij słownie na bieżąco zapisywać, co po kolei robisz, żeby stworzyć dla siebie schemat postępowania w przypadku podobnych zadań.
Nie wyróżniasz tego, co jest dla Ciebie niezrozumiałe
W matematyce tak samo jak na polskim czy na biologii możesz spokojnie używać kolorowych cienkopisów, zakreślaczy czy karteczek samoprzylepnych do zaznaczania ważnych elementów. Wykorzystaj te narzędzia, aby zwrócić uwagę przyszłego Ciebie na to, z czym sobie nie radzisz albo co warto zapamiętać. Zeszyty drobno wypełnione liczbami i obliczeniami nie są dla nas zbyt przejrzyste i coś ważnego łatwo może nam uciec. Jeśli wypracujesz sobie stosowny schemat oznaczania różnych ważnych rzeczy, wrócisz do nich z łatwością i nie będziesz musiał zgadywać, które obliczenia dotyczą konkretnego zagadnienia.
Traktujesz zeszyt jak miejsce na obliczenia
Zeszyt z matematyki przeważnie nie jest dla nas tak ważny, jak inne zeszyty przedmiotowe. Przyzwyczailiśmy się do tego, że w nim obliczamy różne zadania i w sumie na tym jego rola się kończy, a wcale nie powinno tak być. Jeśli potrzebujesz osobnego zeszyty na same obliczenia, to go sobie zakup, ale nie zapominaj też o tworzeniu notatek. Jeśli nie zapisujesz w zeszycie ani słowa o przerabianych tematach, to nie ma szans, żebyś w przyszłości do nich powrócił, szczególnie jeśli w waszej klasie też podręcznik ma jedna na dziesięć osób. Zeszyt na obliczenia to nie to samo, co zeszyt przedmiotowy.