Jak wyglądają studia prawnicze?
Prawo to jeden z najczęściej wybieranych kierunków studiów przez osoby kończące szkoły średnie. Droga ta uznawana jest jedną z najbardziej perspektywicznych i pozwalających mieć nadzieję na błyskotliwą karierę i godne zarobki. Jak wygląda zajęcia na studiach prawniczych? W jaki sposób odbywa się kształcenie na prawie?
Prawo – jak wygląda ten kierunek?
W przeciwieństwie do liceów ogólnokształcących, na studiach nie ma czegoś takiego jak jednolita „podstawa programowa”. Oznacza to, że poszczególnie uczelnie ustalają sobie same szczegóły tego jakie przedmioty i w jakim zakresie będą realizowane. Generalnie jednak większość uniwersytetów przyjmuje system, w którym mamy obowiązkowe ćwiczenia oraz nieobowiązkowe wykłady. Uzyskanie pozytywnej oceny z ćwiczeń (na kolokwiach) daje możliwość podejścia do egzaminu z przedmiotu (przeprowadzanego z reguły przez profesora prowadzącego wykład). Poprawki są dopuszczalne – najczęściej można próbować zdawać konkretny przedmiot dwa razy. Po dwóch nieudanych podejściach, studia można kontynuować, ale z warunkiem (konieczność powtarzania przedmiotu).
Prawo – czy naprawdę tak wiele nauki?
Wiele osób sądzi, że studenci prawa mają mnóstwo nauki, co uniemożliwia im prowadzenie jakiegokolwiek życia towarzyskiego. Nie jest to prawdą – kierunek ten umożliwia posiadanie wręcz całej masy czasu wolnego. Zajęć nie jest wiele – studenci innych kierunków zazwyczaj są zaskoczeni widząc jak niewiele przyszli prawnicy przebywają na uczelni. Pewnym problemem jest jednak to, że przedmioty, chociaż nie jest ich wiele, są obszerne i z reguły wymagają silnego zaangażowania pamięciowego. Powoduje to, że faktycznie przed sesją większość studentów prawa pogrąża się w czarnych myślach i próbuje w stosunkowo krótkim okresie czasu nadrobić zaległości z całego semestru. Zasadniczo więc można powiedzieć, że studia są specyficzne: przez większość czasu raczej mało angażujące, na okres sesji potrafią jednak dać mocno popalić. Oczywiście problemy ze stresem i nieprzespanymi nocami można pokonać ucząc się w sposób regularny – gorąco do tego zachęcamy!
Prawo – studia teoretyczne czy praktyczne?
Stosunkowo niewielka liczba zajęć na studiach prawniczych sprzyja nabywaniu praktyki poprzez pracę w kancelariach, sądach czy biurach. Będzie nie tylko sposób na poprawę studenckiego budżetu, ale także nieocenione dopełnienie prawniczej edukacji. Same studia są raczej źródłem wiedzy czysto teoretycznej i nie mają wielkiego przełożenia na praktykę. Dopiero praca pozwoli zweryfikować własne umiejętności, a także spowoduje, że skomplikowane procedury staną się bardziej żywe oraz oczywiste. Studenci prawa zaczynają praktykować w kancelariach nawet na drugim roku, chociaż wydaje się, że najbardziej odpowiednim okresem jest trzeci, a nawet czwarty rok. Same studia mogą natomiast być niewystarczające – sposób przekazywania wiedzy oraz specyficzny tryb egzaminowania skłania ku twierdzeniu, że absolutnie niezbędne jest zdobycie choćby minimalnego doświadczenia.
Miałam przyjemność studiować prawo. Ważne jest aby odpowiednio wybrać specjalizację, bo istnieją między nimi zasadnicze różnice.